Stort ja til europæisk demokratiskjold: ’En joke’ mener yderste højre

EU

Europa-Parlamentet vil styrke demokratiet i Europa mod trusler fra både russiske hybridangreb, desinformation og tech-selskabers algoritmer. Højrefløjen mener forslaget vil føre til censur og overvågning.

”Demokratiet forsvarer ikke sig selv, men det gør vi.”

Det sagde Christel Schaldemose (S), da Europa-Parlamentet i går havde debat om EU's modstandsdygtighed over for udenlandsk indblanding og andre trusler mod demokratiet.

”Og truslen har fået nye våben. Desinformation, kunstig intelligens og algoritmer bliver brugt til at manipulere vores offentlige debat, påvirke valg og splitte samfund,” lød det fra Schaldemose, der også er næstformand i Europa-Parlamentet. Senere samme dag stemte et stort flertal for parlamentets forslag om beskyttelse af EU's demokrati mod udenlandsk indblanding. Her lægges blandt andet lægger op til at skabe en helt ny EU-enhed, der kan forsvare det europæiske demokrati. Det ligger i tråd med Kommissionens udspil til et europæisk demokratiskjold.

”Når demokratiet bliver angrebet på tværs af vores grænser, skal vi også forsvare det på tværs af vores grænser,” sagde Schaldemose.

Skud mod dansk helikopter i fokus

I betænkningen kritiserer Parlamentet også og især Rusland for ’hyppige hybride angreb’ som blandt andet kan være cyberangreb, fysisk sabotage, brandstiftelse, spionage og signalblokering.

Flere MEP’er brugte tirsdagens hændelse i Danmark som det seneste eksempel af mange. Her blev en af Forsvarets helikoptere beskudt med signalblus fra en russisk fregat.

Dertil kunne man lægge mandagens droneangreb på et tog tæt på den polske grænse og droneindtrængningen i Litauen og andre EU-lande på NATO’s østlige flanke.

”Eksemplerne viser, hvor langt fjendtlige aktører er villige til at gå, og er en kraftig påmindelse om de stigende sofistikerede trusler vi står overfor. Trusler der er rettet ikke bare mod vores infrastruktur men mod vores samfund og institutioner,” sagde Europa-Parlamentets formand, Roberta Metsola (EPP) efter afstemningen.

Modstand fra højrefløj

Parlamentets forslag blev vedtaget med 440 stemmer for, 220 imod og 26 afstod fra at stemme. Flertallet bestod af konservative (EPP), liberale (Renew), socialdemokrater (S&D) og den grønne gruppe (Greens/ALE).

De tre grupper på højrefløjen (ECR, PfE og ESN) var ikke begejstrede for forslaget og stemte alle imod. Det gælder også de danske medlemmer fra Dansk Folkeparti og Danmarksdemokraterne, mens Enhedslisten afstod. 

Under debatten kaldte franske Fabrice Leggeri (RN) fra gruppen Patrioter for Europa (PfE) det hele for ”en stor joke” der vil føre til censur og Orwellske tilstande.

”Kald et det bare kamp mod desinformation, men millioner af europæere vil blive overvåget, sagde Leggeri, der tidligere var direktør i det europæiske grænseagentur Frontex (2015-2022).

Figur 1: Danske MEP’ers stemme på betænkningen om Det Europæiske Demokratiskjold

Figur 1: Viser ved efternavn om de danske MEP’er stemte for (+) imod (-) eller afstod (0). Kira Marie Peter-Hansen (SF) er fraværende pga. barsel. Marianne Vind (S)stemmer ikke. Data er fra afstemningen om Det Europæiske Demokratiskjold den 15.september 2026. Kilde: EP

 Artiklen er en del af projektet “EU og FN i en ny verdensorden”, som vi samarbejder med EU-bureauet og Analyse & Tal om. Projektet modtager tilskud fra Europa-Nævnet. Ansvaret for indholdet er alene tilskudsmodtagers.  

Næste
Næste

Se debatten: Kan grænsekontrol og menneskerettigheder forenes?