Skal EU erstatte Rusland i Sikkerhedsrådet?
EU bør have en permanent plads i FN’s Sikkerhedsråd udover den som Frankrig allerede har. Det mener et flertal i Europa-Parlamentet, der i en ny rapport beder de europæiske regeringer og Kommissionen om at arbejde i den retning.
UN Photo: Manuel Elias
Parlamentet mener, at EU kan få en plads ved bordet i forbindelse med den reform af FN-systemet, herunder Sikkerhedsrådet, der er på vej. Et arbejde som Parlamentet støtter op om i rapporten og betragter som afgørende for det multilaterale samarbejde fremover.
”Den internationale ordens legitimitet og bæredygtighed afhænger af en omfattende reform af FN's Sikkerhedsråd for at gøre det mere effektivt, inklusivt, gennemsigtigt, demokratisk og ansvarligt.”
Stiltiende accept af Rusland
Parlamentet understreger desuden, at Rusland har mistet sin morale legitimitet som permanent medlem af FN's Sikkerhedsråd ved åbenlyst at overtræde centrale principper i FN-pagten.
”Især ved at føre en angrebskrig mod Ukraine og ved at bruge sin vetoret til at blokere for beslutninger om sine egne ulovlige handlinger.”
Derfor beder Europa-Parlamentet også om at Rådet og Kommissionen arbejder for at fremme det synspunkt, ”at Ruslands plads som permanent medlem af FN's Sikkerhedsråd er juridisk tvivlsom.”
Parlamentet mener, at Ruslands status som permanent medlem af Sikkerhedsrådet er baseret på stiltiende accept og politisk praksis, ikke på en klar juridisk beslutning.
Flertal på midten
Det var ikke alle medlemmer af Europa-Parlamentet, der støttede rapporten. Mere end 40 procent stemte imod eller stemte blankt. Det gælder blandt andet de danske MEP’er fra SF, Enhedslisten, Danmarksdemokraterne og Dansk Folkeparti.
Som det ses af figur 1 var det den konservative gruppe (EPP), den liberale gruppe (Renew) og den socialdemokratiske gruppe (S&D), der vandt afstemningen. De øvrige grupper stemte overvejende imod.
Rapporten indeholder en lang række andre henstillinger til Rådet og Kommissionen om hvad der bør lægges vægt på i forbindelse med FN’s Generalforsamling til september.
Figur 1: Fordeling efter politisk gruppe
Figur 1: Skemaet viser om flertallet i de politiske grupper stemte for (grøn), imod (rød) eller afstod fra at stemme (orange). Data er fra plenarsamlingen 18.-21.maj 2026. Kilde: EU-bureauets dataportal
Franske konservative stemmer nej
Det er lige nu fem permanente medlemmer af FN’s Sikkerhedsråd. Det er USA, Kina, Rusland, Frankrig og Storbritannien.
Der sidder altså allerede et EU-land i Sikkerhedsrådet. Og ser man på hvordan de enkelte landes MEP’er stemte, så var der ikke synderlig stor opbakning fra franskmændene.
Kun de franske socialister og de liberale fra Renaissance, der er præsident Emmanuel Macrons parti, stemte for (34,3 %). Resten af de franske MEP’er stemte enten imod (55,7 %) rapporten eller stemte blankt (10,0 %). Se flere data om afstemningen her.
Artiklen er en del af projektet “EU og FN i en ny verdensorden”, som vi samarbejder med EU-bureauet og Analyse & Tal om. Projektet modtager tilskud fra Europa-Nævnet. Ansvaret for indholdet er alene tilskudsmodtagers.